Internet a úpadek myšlení?
Jsou tyto obavy legitimní, existuje pro ně racionální důvod? Nebo se jedná jen o obyčejný hloupý strach z nového, neprobádaného? Níže bych rád načrtnul jen obrysy a myšlenky související s interakcí mozku a internetu.
Zahlcení informacemi
Je důležité si uvědomit, jak lidský mozek funguje. Tento výsostný orgán neustále zpracovává bohatý proud informací. Smyslové čidla předávají mozku obrovské množství dat každou setinu sekundy. Tak tělo funguje již po staletí. Bez ohledu na nejnovější pokrok.
Ať už se díváte na video na čtyřpalcovém displeji, nebo vnímáte podněty v obchodním domě, mozkový a vizuální systém stále musí dělat to samé. Následuje stejné, nebo obdobné vzorce svého fungování.
Tím však nechci znevažovat podstatu outsourcingu. Množství nehodnotných informací, je nepochybně nešvarem posledních let. Osobně si myslím, že občas být offline je pro psychohygienu absolutně zásadní.
Soustředěnost
Má internet vůbec vliv na naši schopnost soustředit se? Je to vůbec možné, pokud máme 24 hodin denně, sedm dní v týdnu možnost jedním kliknutím získat přístup k tolika informacím a zábavě? Poslední výzkumy prokazují, že schopnost udržet pozornost u člověka upadá, co za to však skutečně může?
Systém lidského soustředění je velice komplikovaný, proto nelze vynést jednoznačný rozsudek. Mozek nikdy nedokáže vyvinout 100% soustředění. To by bylo z evolučního hlediska nebezpečné.
Z tohoto důvodu si hodně lidí pouští hudbu, zatímco pracují. Dobře zvolené audio zaměstnává část systému pozornosti, který by jinak hledal rozptýlení, zatímco se snažíme dělat něco důležitého.
Internet však poskytuje velmi rychlé a účinné rozptýlení. Můžeme se podívat na něco příjemného během několika vteřin, což je problém, protože mnoho lidí pracuje právě na přístrojích s přístupem k internetu.
Bylo by však nespravedlivé říci, že internet je zodpovědný za to, že nás odvádí od práce. Preference příjemných pocitů existovala dávno před internetem.