Žlutý šafrán aneb kurkuma
Znáte už všechny druhy a typy koření? I krásně žlutou nebo oranžovou kurkumu? Věděli jste, že bývá součástí kari koření? Kari je žluté právě kvůli obsažené kurkumě, která toto koření zbarvuje. Kromě charakteristické barvy, je typická i její chuť a vůně. O kurkumě bychom se dočetli dokonce i v nejstarší světové literatuře. Přesto se do našich končin dostala poměrně nedávno. Moc jsme jí z historie neznali. Toto koření se k nám totiž výhradně dováží a to z jižní Asie.
Kurkuma Nakliceno nebyla v našich končinách donedávna tak známá. Pro nás se tedy může jednat o novodobý druh koření, ale v Indii a podobných státech se jedná o starodávný druh, který znají a používají již tisíce let. Zejména se používá v indonéské, thajské a indické kuchyni.
Jak chutná? Kdo se s ní zatím ještě nesetkal, tak bude jistě mile překvapen. Má jemně štiplavou chuť a kořenitou vůni. Čím je to způsobeno? Zřejmě tím, že se jedná o kořen rostliny, který se zpracovává, suší a nakonec mele na prášek. Jedná se o oddenek rostliny zvané kurkumovník dlouhý.
Pomocí tohoto koření můžete jídlo krásně dobarvit. Chcete mít na talíři opravdovou pestrost? V tom případě přidejte trochu kurkumy a pokrm se Vám krásně zbarví.
Do čeho a jak toto koření používat? Okořenit pomocí kurkumy můžete omáčky, polévky, teplou i studenou kuchyni, saláty, můžete jej přidat do hlavních jídel, k masu, rybě i sýru. Hodí se do těstovin, rýže i k luštěninám. Dokonce se používá i do sladkých jídel.
Na začátku jsme se zmínili také o pozitivních účincích na lidské tělo a především na naše zdraví. Rozhodně můžeme zmínit povzbuzující účinky. Je také výborným antioxidantem, takže chrání naše tělo před nepříznivými volnými radikály, které na nás každý den ve velkém množství útočí a snaží se napadnout naše buňky, které následně degenerují a jsou náchylnější k nemocem. Podporuje také trávení a krevní oběh a má vynikající protizánětlivé účinky. Rozhodně se má čím chlubit.